North Essex Cricket League

Results

September 17

Division One
Eight Ash Green 142 (Will Spicer 40no, Luke Conway 6 for 28, inc hat trick) lost to Great Horkesley & Lexden 206 (David Taylor 54, Naveed Maan 40, Luke Conway 49, Richard Nunn 4 for 41) by 64 runs (7-20)
Mistley 149 for 0 (James Stamatis 78no, Dylan Day 69no) v. Wivenhoe – Match Abandoned

Division Three
Chappel & Wakes Colne 2nd 140 (Jack Perfect-Brown 58, Alan Warley 5 for 37) lost to Springfield 175 by 35 runs (7-20)

Division Four
Coggeshall v. Braintree - Match Cancelled
Great Braxted & Tiptree 86 lost to Real Oddies 90 for 1 (Ashok Sharma 52no) by 9 wickets (0-20)  -- Real Oddies Division Four Runners Up

September 10

Congratulations to Galleywood – NECL Division Three champions

Division One
Eight Ash Green 123 (Andrew Woodhouse 50, Bradley Pitts 5 for 30) lost to Clacton 126 for 6 by 4 wickets (4-20)
Frinton bt Elmstead by concession (20,-10) Elmstead deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession
Mistley 182 for 2 (James Stamatis 75no off 20 balls, Jarryd Walsh 48, Daniel Goff 41) bt Great Horkesley & Lexden 180 (Anthony Shearman 52, George Hutton 4 for 58) by 8 wickets (20-5)

Division Two
Witham 276 for 3 (Michael Headley 91, Michael Godwin 96, Oliie Cooke 41) bt Stebbing 201 for 7 (Neil Bartlett 46, Stephen Heywood 100no) by 75 runs (20-6)

Division Three
Galleywood 211 for 2 (Andrew Reeve 54, Dan McIntyre 82no, Ben Rayner 45no) bt Cavaliers 199 (Noman Jalib 92, Bipin Prabhu 50) by 12 runs (20-5)
Kelvedon 77 for 3 (Pat Ahearne 47no) bt West Bergholt 76 by 7 wickets (20-1)

Division Four
Coggeshall bt Great Horkesley & Lexden 2nd by concession (20, -10) Great Horkesley & Lexden 2nd deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession

May 28 - Retrospective Result
Division Four
Great Braxted & Tiptree bt Tendring by concession (20, -10) - Tendring deducted 10 points under Rule 15b - second and subsequent concession - Div 4 Table updated accordingly

September 3

Copdock & OI are Division Two Champions

Division One
Clacton 212 for 3 (Kieron Parkes 96, Haydn Erfuth 81no) bt Colchester & E.E. 210 for 9 (Andrew Kennedy 51, Richard Haines 87) by 7 wickets (20-6)
Eight Ash Green 159 for 8 (Jens Wair 46no) lost to Frinton 160 for 5 (Dominic Stockdale 53) by 5 wickets (5-20)
Elmstead bt Great Horkesley & Lexden by concession (20-0)

Division Two
Chappel & WC 172 for 9 (Ross Wyatt 48) lost to Witham 176 (Michael Headley 42, Carl Bragg 45) by 4 runs (8-20)
Copdock & OI 166 for 5 (Alex Oxley 84no, Dan Leggett 42) bt Halstead 164 (Ed Clark 72) by 5 wickets (20-5)
Gosfield lost to Stebbing by concession (-10,20) Gosfield deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession

Division Three
Harwich & D. 120 (Lee Davis 73, Duncan Walton 5 for 26) lost to Galleywood 229 for 6 (Paul Marlow 70, Ben Rayner 71) by 109 runs (4-20)
Kelvedon 368 for 4 (Ed King 105, Ollie Parsons 113, Pat Ahearn 94no) bt Chappel & WC 2nd 123 by 245 runs (20-3)
West Bergholt 115 for 8 (Tom Wilkinson 40no, Usman Ghani 4 for 38) bt Cavaliers 110 by 2 wickets (20-5)

Division Four
Braintree bt Great Horkesley & Lexden 2nd by concession (20,-10) Great Horkesley & Lexden 2nd deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession
Coggeshall 247 for 6 (Louis Gibson 105, Kane Addison 89) bt Boxted 178 for 9 (Sam Lines 46, Gary Percival 65) by 69 runs (20-7)
Tendring bt Great Braxted & Tiptree by concession (20,-10) Great Braxted & Tiptree deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession

September 1
Division One
Colchester & E.E. 132 for 3 (Jack Hebron 51, Joe Laver 50) bt Elmstead 116 for 8 (Dan White 34, Ryan Vickery 33) by 16 runs (20-4)

August 28

Congratulations to Wivenhoe, winners of the NECL T20 for 2017

T20 Finals Day – Semi Finals
Little Bardfield Village 124 for 7 (Ian Catley 43) lost to Mistley 132 for 7 (James Stamatis 63, Daryl Hymas 3 for 17) by 8 runs
Wivenhoe 221 for 5 (Matt Durrell 87, Liam Hope-Shackley 55) bt Kelvedon 200 (Ryan Vickery 51, Josh Parsons 47) by 21 runs

Final
Mistley 97 (James Stamatis 30, Liam Holyman 3 for 28) lost to Wivenhoe 100 for 3 (Matt Durrell 33) by 7 wickets

August 27

Congratulations to Braintree who are Division Four Champions

Division One
Colchester & E.E. 299 for 8 (Feroze Ahmed 156, Keir Young 44) lost to Frinton 303 for 5 (Kemar Smith 146, Alfie Wells 61, Sam Brynes 44) by 5 wickets (7-20)

Division Two
Chappel & WC 233 for 8 (Ross Wyatt 71, Jack Perfect-Brown 48) bt Halstead 97 (Harry Pritchard 57) by 136 runs (20-4)
Great Totham bt Gosfield by concession (20, (-10) Gosfield deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession
Stebbing 172 for 7 (Adrian Farr 55, Kevin Meakin 45) lost to Ardleigh 233 for 3 (Kurt Lamont 119no, Martin Hobbs 49) by 61 runs (4-20)

Division Three
West Bergholt 164 for 3 (Dan Grice 64no, Matt Rogers 57) bt Kelvedon 162 for 7 (Ed King 45) by 7 wickets (20-4)

Division Four
Braintree bt Great Braxted & Tiptree by concession (20, (-20) Great Braxted & Tiptree deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession, and a further 10 points for not notifying the Results Secretary of concession by 10pm on the eve of the game – Rule 15B.

August 20

Division One
Elmstead lost to Frinton by concession (-10)-20) – Elmstead deducted 10 points under Rule 15B – not notifying Results Secretary by 10pm on the eve of the game
Wivenhoe 204 for 1 (Liam Hope-Shackley 123no, Matt Durrell 53no) bt Eight Ash Green 200 for 9 by 9 wickets (20-5)

Division Two
Gosfield lost to Copdock & OI by concession (-10)-20 – Gosfield deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession
Stebbing 111 (Simon Sargent 48no, Sam King 4 for 48) lost to Chappel & WC 190 (TJ Venter 46) by 79 runs (6-20)

Division Three
Abberton 102 for 2 bt West Bergholt 98 (Alex Terry 5 for 30, Steve Whitfield 4 for 34) by 8 wickets (20-1)
Galleywood 176 for 3 (Dan McIntyre 74no) bt Springfield 175 for 8 (Ollie Prudence 60) by 7 wickets (20-5)

Division Four
Boxted bt Tendring by concession (20-(-10) - Tendring deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession
Real Oddies 88 lost to Braintree 231 for 6 (Carl Lees 45, Will Jackson 74) by 143 runs (3-20)

August 13

Division One
Frinton 174 for 2 (Alfie Wells 68, Tom Sinclair 55no) bt Great Horkesley & Lexden 171 for 7 (David Taylor 61no) by 8 wickets (20-4)
Mistley 162 (Daniel Goff 55, Jamie Barry 4 catches) lost Colchester & E.E. 166 for 4 (Simon Fernandes 64no, Ollie Bocking 42 off of 15 balls) by 6 wickets (5-20)
Wivenhoe 192 (Matt Durrell 93, James Butcher 52, Ryan Vickery 5 for 27) lost to Elmstead 208 for 8 (Aiden O’Brien 50) by 16 runs (8-20)

Division Two
Copdock & OI 325 for 5 (Harry Bailey 146no, Archie Wilkinson 88) bt Ardleigh 163 for 6 (Kurt Lamont 80) by 162 runs (20-5)
Great Totham 211 for 9 (John Chadwick 49, Rob Hewer 50) lost to Chappel & WC 212 for 9 (Chris Carter 73) by 1 wkt (9-20)
Witham 195 for 5 (Carl Bragg 55no, Michael Godwin 53) bt Halstead 192 for 6 (Harry Pritchard 53, Joe Morris 51no) by 5 wickets (20-6)

Division Three
Chappel & WC 2nd 125 lost to West Bergholt 243 for 7 (Dan Wheeler 156) by 118 runs (5-20)
Galleywood 192 for 8 (Ben Rayner 53, Dan McIntyre 40, Lee Scott 4 for 24) bt Kelvedon 149 for 8 by 43 runs (20-6)
Harwich & D.133 lost to Abberton 212 for 6 (Ryan Brooks 40, Aaron Trussler 42, Chris Pettit 49, George Arnold 42) by 79 runs (5-20)

Division Four
Braintree 246 for 7 (Nick Lockhart 91, Geoff Eveling 58no) bt Tendring 176 (Jack Jenno 72) by 70 runs (20-7)
Coggeshall 180 for 5 (Rory Miller 44) bt Great Braxted & Tiptree 176 (Sam Yeates 54, Kane Addison 6 for 39) by 5 wickets (20-6)
Great Horkesley & Lexden 2nd lost to Real Oddies by concession ((-10)-20) Great Horkesley & Lexden 2nds deducted 10 point under Rule 15b – second and subsequent concession

August 6

Division One
Great Horkesley & Lexden 109 (Kevin Saunders 41) lost to Colchester & E.E 112 for 2 (Charlie Fernandes 42no) by 8 wickets (2-20)
Wivenhoe 140 for 3 (Liam Holyman 51no) bt Mistley 139 (Tim Scott 45) by 7 wickets (20-3)

Division Two
Ardleigh 49 lost to Great Totham 237 (Rob Hewer 54, Harry Cooper 67, Josh Chadwick 51) by 188 runs (5-20)
Stebbing 160 for 5 lost to Copdock & OI 262 for 8 (Archie Wilkinson 120) by 102 runs (7-20)
Witham bt Gosfield by concession (20- (-10)) Gosfield deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession

Division Three
Cavaliers 118 (Will Wilton-Steer 5 for 24) lost to Kelvedon 267 for 8 (Lee Scott 78, Pat Ahearn 53, Ed King 66, Salman Riaz 4 for 54) by 149 runs (5-20)
Chappel & WC 2nd 79 (Harvey Bennett 4 for 12) lost to Harwich & D. 135 by 56 runs (5-20)
West Bergholt 115 lost to Springfield 160 for 7 (Charlie Prudence 74) by 45 runs (4-20)

Division Four
Great Horkelsey & Lexden 2nd lost to Great Braxted & Tiptree by concession (-10)-20) Great Horkesley & Lexden 2nd deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession
Tendring 155 for 4 (Joe Robinson 45no, Colin Day 40) bt Real Oddies 151 (Scott Rees 42, Luke Jenno 4 for 47) by 6 wickets (20-5)

August 4

T20 - East
Colchester & E.E. 79 for 1 bt Wivenhoe 78 by 9 wickets

July 30

Division One
Clacton 234 for 5 (Kieron Parkes 67, Haydn Erfuth 59, IMran Sheikh 44no, Graeson Laitt 4 for 53) bt Great Horkesley & Lexden 216 (Omar Ahmed 54, Naveed Maan 54, Kieron Parkes 4 for 37) by 18 runs (20-7)
Colchester & E.E. 99 (Jakob Kelly 4 for 14) lost to Wivenhoe 167 for 5 (James Butcher 85no, Jakob Kelly 41)  by 68 runs (2-20)
Elmstead 189 for 8 (Ryan Vickery 69, Matthew Sullivan 61) lost to Mistley 190 for 6 (Daniel Goff 118no) by 4 wickets (7-20)

Division Two
Chappel & WC bt Gosfield by concession (20,-10) – Gosfield deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession
Copdock & OI 211 for 4 (Harry Bailey 108no, Scott Wootton 63 bt Great Totham 209 for 7 (John Chadwick 69, Josh Chadwick 88, Harry Bailey 4 for 31) by 6 wickets (20-7)
Halstead 133 for 4 (Harry Pritchard 60) bt Ardleigh 130 for 7 (Kurt Lamont 42) by 6 wickets (20-4)

Division Three
Abberton 150 for 8 (Will House 55) lost to Galleywood 185 for 7 (Dan McIntyre 96) by 35 runs (6-20)
Cavaliers 91 lost to Chappel & WC 2nd 92 for 1 (Jake Fordham 46no) by 9 wickets (0-20)
Harwich & D. 139 (Ed King 4 for 7) lost to Kelvedon 152 for 9 by 13 runs (6-20)
Springfield 159 for 7 bt West Bergholt 158 (Dan Wheeler 76, Martin Southwell 4 for 14) by 3 wickets (20-6)

Division Four
Great Horkesley & Lexden 2nd 135 for 8 (Harish Mahadevappa 40) lost to Boxted 153 for 7 (Kye Hayden 56no, Toby Nickell-Lean 4 for 23) by 17 runs (5-20)
Real Oddies 60 for 4 bt Coggeshall 56 (Malien Mudalige 5 for 19) by 6 wickets (20-2)

T20 – West 
Little Bardfield Village 123 for 4 bt Braintree 122 for 9 (Ian Catley 6 for 16) by 6 wickets

July 27

T20 - East
Colchester & E.E. 109 (Oliver Fifield 3 for 14) lost to Mistley 140 (Oliver Fifield 40no, Cameron Sprott 5 for 18) by 31 runs

July 23

No concessions – but no results !! Rain wins the day.
Don’t forget to upload scorecards to Play-Cricket at the time of the abandonment.

Division One
Colchester & E.E. 108 for 1 (Jack Hebron 62no) v. Mistley – Match Abandoned
Elmstead 163 for 5 (Ryan Vickery 50no, Josh Elliott 46) v. Eight Ash Green - Match Abandoned

Division Two
Chappel & WC 81 for 2 v. Ardleigh – Match Abandoned
Gosfield 53 for 4 v. Halstead – Match Abandoned
Great Totham 25 for 0 v. Stebbing – Match Abandoned
Witham v. Copdock & OI - Match Cancelled

Division Three
Abberton v. Chappel & WC 2nd 41 for 2 – Match Abandoned
Cavaliers 65 for 1 v. Harwich & D. – Match Abandoned
West Bergholt 30 for 5 v. Galleywood - Match Abandoned

Division Four
Boxted 106 (Matthew Hollingsworth 4 for 32) lost to Braintree 194 for 6 (Carl Lees 68) by 88 runs
Great Braxted & Tiptree v. Coggeshall - Match Abandoned without a ball being bowled
Great Horkesley & Lexden 2nd 34 for 2 v. Tendring – Match Abandoned

T20 – West 
Kelvedon v. Little Bardfield Village 94 for 8 – Match Abandoned

July 16

Division One
Clacton 225 for 8 (Haydn Erfuth 97no) lost to Elmstead 242 (Ryan Vickery 103, Jordan Elliott 52no, Bradley Pitts 5 for 32) by 17 runs (10-20)
Mistley 268 (Danny Goff 98, James Stamatis 64, Troy Collins 4 for 25) v. Eight Ash Green 0 for 0 – Match Abandoned

Division Two
Ardleigh bt Gosfield by concession (20,-10) Gosfield deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession
Copdock & OI 233 for 5 (Archie Wilkinson 73, Sam Edmond 51) bt Chappel & WC 232 for 5 (Ross Wyatt 112no, Tristan Moseley 46) by 1 run (20-7)
Stebbing lost to Halstead by concession (-10, 20) Stebbing deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession

Division Three
Abberton 147 (David Schofield 51) lost to Kelvedon 148 for 6 (Patrick Aherne 55) by 4 wickets (5-20)
Chappel & WC 2nd 104 (Zac Hicks 4 for 17) lost to Galleywood 107 for 5 by 5 wickets (3-20)
Harwich & D. 213 for 8 (Lee Parish 4 for 42) v. West Bergholt 143 for 1 (Dan Grice 57no, Joe Smith 42no)  – Match Abandoned
Springfield bt Cavaliers by concession (20,-10) Cavaliers deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession

Division Four
Braintree v. Great Braxted & Tiptree – Match cancelled – GBT unable to raise side – Match provisionally conceded by GBT, but sides looking at alternative dates.
Real Oddies 133 for 6 bt Boxted 49 (Scott Rees 4 for 10) by 84 runs

July 13
T20 – East
Great Bentley lost to Colchester & E.E. by concession

July 9

Division One
Eight Ash Green 270 (James Parker 56, Alex Hammond 68, Andrew Woodhouse 59) lost to Colchester & E.E. 271 for 8 (Alex Berry 96, Ollie Lovejoy 46, Greg Stephens 45) by 1 run (9-20)
Great Horkesley & Lexden 201 (Chris Rayner 51, Luke Conway 48, David Taylor 41) lost to Wivenhoe 276 for 8 (James Butcher 64, Liam Hope-Shackley 64, Tom Durrell 45) by 75 runs (9-20)
Mistley 165 (James Stamatis 61, Bruce Leeke 62no) lost to Frinton 278 for 3 (Blake Reed 128no, Tom Sinclair 53, Kemar Smith 59) by 113 runs (4-20)

Division Two
Ardleigh 165 for 7 (Kurt Lamont 72) lost to Witham 166 for 2 (Ollie Cooke 52, Carl Bragg 55no) by 8 wickets (4-20)
Halstead 265 for 7 (Sam Chapman 68, Taylor Nicholson 56, Sam Walter 69, Callum Hansey 45, Harry Cooper 4 for 50) bt Great Totham 112 by 153 runs (20-4)
Stebbing 97 (Jason Gallian 42, Justin Rose 6 for 27) lost to Gosfield 181 for 8 (Andy Rose 71, Justin Rose 45, Tom Gallian 4 for 17) by 84 runs (4-20)

Division Three
Cavaliers 168 for 9 (Sid Pillalamarri 53) lost to Abberton 169 for 4 (George Arnold 50, Ryan Savill 53no) by 6 wickets (5-20)
Galleywood bt Harwich & Dovercourt by concession (Harwich deducted 10 points under Rule 15b – second and subsequent concession)  (20,-10)
Springfield bt Kelvedon by concession (20-0)

Division Four
Braintree 262 for 4 (Lee Fullgrabe 84, Carl Lees 71, Daniel Garner 45) bt Coggeshall 225 for 8 (Louis Gibson 58, Sam Docherty 47, Ben Speakman 45, Lee Fullgrabe 4 for 34) by 37 runs (20-7)
Great Horkesley & Lexden 2nd v. Tendring – Match provisionally conceded by Great Horkesley & Lexden, however, clubs looking to re-arrange the game.

July 7

T20 - West
Kelvedon bt 7 Para RHA by concession

July 6

T20 - East
Mistley 120 (James Sparling 5 for 16, Euan Tickner 3 for 35) lost to Wivenhoe 268 for 6 (Liam Hope-Shackley 68, Scott Facey 43, Matt Durrell 38, Jordan Nicholls 38no) by 148 runs

July 2

Division One
Colchester & E.E. v. Elmstead - match to be re-arranged
Great Horkesley & Lexden 78 lost to Mistley 287 for 6 (Tim Scott 85no, Adrian Stockton 65no, James Stamatis 55, Naveed Maan 4 for 46) by 209 runs (3-20)
Wivenhoe 217 for 2 (Liam Hope-Shackley 113no, Matt Durrell 67) bt Clacton 214 for 6 (Kieron Parkes 44) by 8 wickets (6-20)

Division Two
Great Totham 245 for 8 (George Baron 54) bt Witham 124 (Carl Bragg 65) by 121 runs (20-5)

Division Three
Abberton 192 for 7 (George Arnold 75, Martin Southwell 4 for 32) lost to Springfield 195 for 4 (Ollie Prudence 95, Noah Pothen 45) by 6 wickets (6-20)
Harwich & D. 168 for 9 (Nick Stevens 45, Prakash Kannan 4 for 25) lost to Cavaliers 212 (Noman Jalib 80) by 44 runs (8-20)
Kelvedon 117 (Ed King 43, Tom Moss 4 for 26) lost to Galleywood 165 for 8 by 48 runs (5-20)

Division Four
Boxted 134 lost to Great Braxted & Tiptree 245 for 7 (Mark Steffanini 55, Toby Taylor 48) by 111 runs (5-20)
Tendring 144 for 8 (George Morris 4 for 38) bt Coggeshall 143 by 2 wkts (20-6)

T20 - East
Ipswich bt Great Bentley by concession

T20 - West
7 Para RHA 97 (Geoff Eveling 4 for 17) lost to Braintree 154 for 7 (Daniel Chalk 34, James Walker-McClimmens 3 for 26, Chris Humphreys 3 for 45) by 57 runs

June 28
T20 - West

7 Para RHA bt Coggeshall by concession

June 25

Division One
Frinton 261 for 5 (Tom Benn 76no, Sam Brynes 45) bt Mistley 241 for 8 (James Stamatis 68, Dylan Day 79) by 20 runs
Great Horkesley & Lexden 159 lost to Eight Ash Green 169 for 8 (Ollie Stovell 65, Will Spicer 42, Shaun Hassan 4 for 26, Graeson Laitt 4 for 39) by 10 runs (7-20)

Division Two
Halstead 182 lost to Copdock & OI 184 for 3 (Sam Webb-Snowling 78, Daniel Leggett 48) by 7 wickets (5-20)
Witham 165 (Michael Godwin 45) lost to Chappel & WC 191 for 9 (Ross Wyatt 46, Jack Perfect-Brown 63) by 26 runs (7-20)

Division Three
Chappel & WC 2nd 110 (Thata Tshose 5 for 33, George Curtis 4 for 25) lost to Kelvedon 135 for 6 (Tom Potter 44) by 25 runs (4-20)
Harwich & D. 153 for 9 (Nev Mathur 62) lost to Springfield 229 for 5 (Andrew Blundell 69, Shan Thevasakayam 79)  by 76 runs (5-20)
West Bergholt 82 lost to Abberton 85 for 4 by 6 wickets (2-20)

Division Four
Braintree 259 for 7 (Malcolm Fullgrabe 60, Rory Ainsley 59, Christopher Leech 61no) lost to Real Oddies 262 for 6 (Pete Pearson 69, Malien Mudalige 91, Craig Watts 42) by 3 runs (8-20)

T20 - East
Wivenhoe bt Great Bentley by concession

T20 - West
Little Bardfield Village 255 for 4 (Ed Hitchcock 51, Matt Graham 81no, Tom Graham 46, Daryl Hymas 31) bt 7 Para RHA 126 for 7 (Ben Cadman 36, Tommy Cooper 3 for 20) by 129 runs

June 18

Division One
Eight Ash Green 138 for 9 (Steve Nunn 50, Ryan Vickery 6 for 11) lost to Elmstead 282 for 10 (Jordan Elliot 131) by 144 runs (7-20)
Great Horkesley & Lexden 128 (Naveed Maan 58) lost to Frinton 132 for 4 (Tom Sinclair 64, Blake Reed 43) by 6 wickets (4-20)
Mistley 237 for 8 (James Scott 111no, James Stamatis 52, David Fitzpatrick 4 for 39) bt Clacton 235 for 8 (Kieron Parkes 50, Bradley Pitts 51, David Fitzpatrick 44no, Matthew O'Brien 44) by 2 wickets (20-9)

Division Two
Chappel & Wakes Colne 196 (Tristan Moseley 82no) bt Stebbing 192 for 7 (Steven Chambers 89) by 4 runs (20-9)
Gosfield lost to Witham by concession (-10)-20) Gosfield deducted 10 points under Rule 15b – second or subsequent concession

Division Three
Galleywood 102 for 2 (Dan McIntyre 47no) bt Chappel & WC 2nd 101 (Dan McIntyre 4 for 12) by 8 wickets (20-2)
Kelvedon 158 for 4 (James Reid 59) bt Abberton 156 (Chris Pettit 60) by 6 wickets (20-5)
West Bergholt 297 for 4 (Matt Rogers 107no, Dan Wheeler 115) bt Harwich & D 96 (Michael Bunce 49, Matt McDonald 5 for 29) by 201 runs (20-2)

Division Four
Boxted 156 for 0 (Richard Springett 80no, Steve Philpott 74no) bt Real Oddies 152 for 6 (Malien Mudalige 51, Lee Cooper 41) by 10 wickets (20-3)
Coggeshall v. Great Braxted & Tiptree - Match Cancelled due to GBT unable to raise a side – clubs looking for alternative date, otherwise it will be deemed as a GBT concession.
Great Horkesley & Lexden 2nd lost to Braintree by concession (-10)-20) Great Horkelsey & Lexden 2nd deducted 10 points under Rule 15b – second or subsequent concession

T20 - East
Wivenhoe bt Ipswich by concession

June 14
T20 - East
Ipswich bt Colchester & E.E. by concession

June 11

Division One
Clacton 142 (James Lee 55) lost to Frinton 145 for 4 (Blake Reed 50no) by 6 wickets (4-20)
Colchester & E.E. 238 for 8 (Kieran Dale 89, Keir Young 66, Alex Hammond 5 for 22) bt Eight Ash Green 148 by 90 runs (20-6)
Wivenhoe 246 for 9 (Liam Hope-Shackley 77)  bt Great Horkesley & Lexden 116 (Naveed Maan 51) by 130 runs (20-5)

Division Two
Halstead 148 for 7 (Joe Morris 84) bt Chappel & Wakes Colne 145 (Aaron Read 5 for 34) by 3 wickets (20-5)

Division Three
Cavaliers 213 for 7 (Thamarai Janganan 61, Kaiser Chowdhury 42) lost to Galleywood 221 for 3 (James Adams 59, Ben Rayner 53no, Dan McIntrye 49) by 8 runs (6-20)
Harwich & D 308 for 6 (Michael Bunce 82, Mike Barwood 73) bt Chappel & WC 2nd 205 or 9 (Aaron Keeble 60no, Brandon Carter 4 for 28) by 103 runs (20-8)
Springfield 184 for 7 (Noah Pothen 54) lost to Abberton 219 for 5 (Jon Ward 106, Ryan Savill 48no) by 35 runs (6-20)

Division Four
Great Braxted & Tiptree bt Great Horkesley & Lexden 2nd by concession (20-0)

T20 - West
Braintree 213 for 8 (William Jackson 129 from 54 balls) bt Kelvedon 205 (Dan Wheeler 40, Ed King 49, Josh Parsons 35, Daniel Garner 4 for 8) by 8 runs
Coggeshall 132 for 9 (Charlie Gibson 32, Matt Graham 3 for 20) lost to Little Bardfield Village 149 for 7  by 17 runs

June 4

Division One
Eight Ash Green 229 for 8 (Keith Hammond 90, Jake Harris 60) lost to Mistley 279 for 6 (Daniel Goff 104, James Scott 75, Dylan Day 45, Alex Hammond 4 for 46) by 50 runs (8-20)
Great Horkesley & Lexden 208 for 6 (Omar Ahmed 65, Naveed Maan 72no) bt Clacton 207 for 6 (Haydn Erfuth 61, Bradley Pitts 64, Graeson Laitt 4 for 39) by 4 wickets (20-8)

Division Two
Ardleigh bt Stebbing by concession (20- (-20) Stebbing deducted 20 points – 10 points under Rue 15b – second concession, and 10 points under Rule 15B – not notifying the Results Secretary by 10pm on the eve of the game.
Chappel & WC 123 for 2 (Jack Perfect-Brown 61no, Chris Carter 52no) bt Great Totham 122 (Harry Carter 4 for 19) by 8 wickets (20-2)
Copdock & OI 223 (Kevin Banham 66) bt Gosfield 112 by 111 runs (20-6)

Division Three
Cavaliers lost to Springfield by concession (0-20)
West Bergholt 66 lost to Chappel & WC 2nd 197 for 7 (Harry Bryant 51) by 131 runs (3-20)

Division Four
Rayne lost to Great Braxted & Tiptree by concession (-10)-20) Rayne deducted 10 points for third concession under Rule 15b
Real Oddies 52 for 0 bt Great Horkesley & Lexden 2nd 51 (Upul Apeysingha 6 for 7) by 10 wickets (20-0)

T20 West
Coggeshall 110 (Alex Holder 5 for 13) lost to Kelvedon 111 for 5 (Ed King 44no) by 5 wickets

May 29

T20 - West
Braintree 188 for 5 (Daniel Chalk 100, Daniel Garner 51) lost to Coggeshall 192 for 5 (Charlie Green 74, Rob Cross 31, Matt Hollingsworth 3 for 34) by 5 wickets

May 28

Division One
Clacton 127 for 9 (Haydn Erfurth 71no, Liam Hope-Shackley 5-34) lost to Wivenhoe 322 for 2 (Matt Durrell 161no, Liam Hope-Shackley 76) by 195 runs. (3-20)

Dvision Two
Ardleigh 61 for 10 lost to Copdock & OI 63 for 0 (Sam Edmond 41no) by 10 wkts (0-20)
Halstead 133 for 3 (Taylor Nicholson 53, Sam Hawes 51no) bt Witham 132 (Ollie Cooke 85) by 7 wickets (20-3)
Stebbing 277 for 8 (Mel Hussain 74, Graham Bird 46) v Great Totham 114 for 5 - match abandoned.

Division Three
Galleywood 266 for 5 (Paul Marlow 48, Josh Felton 56no, Ben Rayner 84) v West Bergholt 68 for 1 - match abandoned.
Springfield bt Harwich & D by concession (20- (-10)  Harwich deducted 10 points under Rule 15B - not notifying Result Secretary by 10pm on Saturday)

Division Four
Coggeshall 188 for 8 (Kane Addison 98) bt Real Oddies 141 for 9 (Kane Addison 4 for 9) by 47 runs.
Boxted 121 for 10 lost to Gt Horkesley & Lexden 218 for 5 (Allan Coneybeare 72, James Wallis 64) by 97 runs.
Great Braxted & Tiptree v Tendring - Match provisionally conceded by Tendring - although hopefully game will be re-arranged for later in the season - table does not reflect concession yet

May 21

Division One
Clacton 212 for 5 (Brad Pitts 60no, Haydn Erfuth 46) lost to Mistley 213 for 5 (James Stamatis 111, George Hutton 51) by 5 wickets (7-20)
Colchester & E.E 219 for 2 (Henry Hebron 52, Bill Ince 81, Jack Hebron 53no) bt Great Horkesley & Lexden 215 (Omar Ahmed 78, David Taylor 43) by 8 wickets (20-6)
Elmstead 147 lost to Wivenhoe 148 for 3 (Matt Durrell 75no, Jordan Nicholls 59) by 7 wickets (3-20)
Frinton 149 for 5 (Blake Reed 53) bt Eight Ash Green 147 by 5 wickets (20-4)

Division Two
Gosfield lost to Chappel & WC by concession (0-20)
Great Totham 80 (Jamie Smith 4 for 18) lost to Copdock & OI 85 for 2 by 8 wickets (1-20)
Witham 207 for 4 (Michael Godwin 85no, Jack Sambrook 45) bt Ardleigh 206 for 2 (Kurt Lamont 91no, Chris Chandler 52) by 6 wickets (20-7)

Division Three
Chappel & WC 2nd 51 for 4 bt Cavaliers 50 (Robin Carter 5 for 24) by 6 wickets (20-2)
Galleywood 129 for 5 (Danny McIntyre 47no) bt Abberton 128 for 9 (Chris Pettit 46, Danny McIntyre 4 for 26) by 5 wickets (20-4)
Springfield v. West Bergholt - Match Cancelled – Outcome to be decided by the league

Division Four
Great Braxted & Tiptree 149 lost to Boxted 215 for 6 (Steve Philpott 46, Richard Springett 110, Matt Wilson 46) by 66 runs (5-20)
Rayne lost to Coggeshall by concession (-10-20) Rayne deducted 10 points under Rule 15b – second concession)
Real Oddies 219 for 4 (Craig Watts 94no, Ashok Sharma 89) bt Tendring 169 (Jack Jenno 85) by 50 runs (20-5) – Match played at Tendring CC due to Garrison Ground being unfit for play

 

May 14

Division One
Clacton bt Eight Ash Green by concession (20-( -10)) Eight Ash Green deducted 10 points for not notifying the Results Secretary of concession by 10pm on Saturday – Rule 15B
Great Horkesley & Lexden 142 lost to Elmstead 166 (Aiden O’Brien 49, Dan White 43, Luke Conway 7 for 28) by 24 runs (7-20)

Division Two
Ardleigh 101 for 7 (Tim Harvey 54no) lost to Halstead 226 for 7 (Goushi Raviendran 57, Aaron Read 44, Joe Morris 46) by 125 runs (4-20)
Chappel & WC 165 (Zac Taylor 57, Chris Carter 46, Steve Gauke 4 for 37) bt Copdock & OI 161 (Daniel Leggett 44, Scott Wootton 58, Harry Carter 4 for 39, Zac Taylor 4cts & 1ro) by 4 runs (20-8)
Gosfield 198 for 8 (Andy Rose 67, Harry Cooper 4 for 43) bt Great Totham 59 (Brad Richardson 5 for 30) by 139 runs (20-4)
Stebbing 119 for 2 (Rowan Bird 46) bt Witham 118 by 8 wickets (20-2)

Division Three
Abberton 140 for 3 (Chris Pettit 59no, David Schofield 56) bt Cavaliers 139 (Thamarai Janganan 70) by 7 wickets (20-3)
Springfield 210 for 6 (Charlie Prudence 90, Aaron Keeble 4 for 24) bt Chappel & WC 2nd 184 (David Maytham 66, Charlie Percival 55) by 26 runs (20-7)
West Bergholt v. Kelvedon – Match Postponed

Division Four
Great Braxted & Tiptree lost to Braintree by concession (0-20)
Great Horkesley & Lexden 2nd 166 (Allan Highfield 42) lost to Coggeshall 269 for 8 (Louis Gibson 100, David Gibson 93) by 103 runs (7-20)
Rayne lost to Real Oddies by concession (0-20)
Tendring 110 (Kye Hayden 4 for 33) lost to Boxted 183 for 7 (Graham Dell 47, Jonny Bickers 4 for 14) by 73 runs (4-20)

May 7

Division One
Eight Ash Green 242 for 7 (Stephen Nunn 151) lost to Wivenhoe 247 for 2 (Liam Hope-Shackley 137no, Matt Durrell 82) by 8 wickets (6-20)
Elmstead 222 for 3 (Jordan Elliott 119no, Nikhil Ellis 49) bt Colchester & E.E. 221 for 7 (Henry Hebron 58, Alex Berry 64) by 7 wickets (20-6)
Frinton 221 for 6 (Antony Stubbs 50no, Dominic Stockdale 41) bt Clacton 210 for 9 (Haydn Erfuth 45, Daniel Smith 75no) by 11 runs (20-8)

Division Two
Ardleigh 116 for 8 (Kurt Lamont 42no, Harry Carter 5 for 10) lost to Chappel & WC 208 for 5 (Ross Wyatt 92no, Harry Carter 56) by 92 runs (3-20)
Copdock & OI 202 for 7 (Donald Mlambo 57, Karl Storey 48) bt Stebbing 172 for 5 (Simon Sargent 48no) by 30 runs (20-6)
Halstead 258 for 8 (Ben Roper 56, Adam Morris 53no, Ed Merry 5 for 55) bt Gosfield 172 for 7 (Jeeva Subrahamani 41) by 86 runs (20-7)
Witham bt Great Totham by concession (20-0)

Division Three
Cavaliers 117 lost to West Bergholt 120 for 5 by 5 wickets (3-20)
Chappel & WC 2nd 213 for 5 (Jake Fordham 80, Harry Bryant 46) lost to Abberton 314 for 2 (Jonathan Ward 150, Chris Pettit 93no) by 101 runs (6-20)
Kelvedon 228 for 5 (Ed King 138no, Stuart Barwood 4 for 23) bt Harwich & D. 224 for 8 (Stuart Barwood 48, Alan Double 62, Stuart Bonvini 5 for 14) by 5 wickets (20-7)
Springfield 204 for 7 (Luke Southwell 57, Noah Pothen 63no, Charlie Prudence 48) bt Galleywood 185 for 8 (Ben Rayner 74, Danny McIntyre 51, Paul Aldworth 4 for 28) by 19 runs (20-7)

Division Four
Boxted 140 (Sam Lines 45) lost to Coggeshall 299 for 7 (Kane Addison 112, Ashley Blows 78, Ben Speakman 44, Matt Wilson 4 for 35 (inc hat trick) by 159 runs (5-20)
Rayne 142 (Peter Dawson 42, Nathan Swansborough 41, Liam Scott-Gunfield 4 for 36)  lost to Great Horkesley & Lexden 2nd 241 for 4 (Jon Jones 92, Alistair Manhire 44) by 99 runs (4-20)
Real Oddies 81 for 7 (L Bodarogama 50no) bt Great Braxted & Tiptree 80 (A Disanayake 5 for 8) by 3 wickets (20-3)
Tendring lost to Braintree by concession (0-20)

T20 - EAST
Mistley bt Ipswich by concession (2-0)

April 30th & May 1st

Division One
Colchester & E.E. bt Clacton by concession (20-0)
Frinton 170 for 5 (Kemar Smith 78) lost to Colchester & E.E. 171 for 6 (Alex Berry 52) by 4 wickets (6-20)

Division Two
Copdock & OI 285 for 4 (Dan Leggett 99, Harry Bailey 126) bt Witham 230 for 7 (Mike Headley 92, Michael Godwin 69, Steve Gauke 4 for 44) by 55 runs (20-7)
Great Totham 255 for 9 (James Pook 120, Kurt Lamont 6 for 48) bt Ardleigh 88 (Tim Harvey 42, Ollie Kendall 6 for 10) by 167 runs (20-4)
Halstead bt Stebbing by concession (20-0)

Division Three
Abberton 73 for 1 (Nick Allflatt 40no) bt Harwich & D 72 (Chris Pettit 6 for 1) by 9 wickets (20-0)
Kelvedon 98 for 7 lost to Springfield 290 for 1 (Charlie Prudence 198no, Paul Aldworth 46no) by 192 runs (0-20)

Division Four
Braintree 204 for 7 (Robbie Spalding 59, Guy Walton 44) bt Boxted 203 for 7 (Steve Philpott 86) by 3 wickets (20-8)
Tendring 116 (Jack Bowden 41) lost to Gt Horkesley & Lexden 2nd 245 for 5 (Naveed Maan 98, Jon Jones 45) by 129 runs (3-20)

April 23rd

Division One
Elmstead 224 for 8 (Jordan Elliott 102) bt Clacton 163 (Haydn Erfuth 63, Josh Elliott 4 for 34) bt 61 runs (20-7)
Wivenhoe 212 for 5 (Matt Durrell 53) bt Colchester & E.E. 135 by 72 runs (20-4)

Division Two
Gosfield 126 for 9 (Kenny Moulton-Day 54) bt Ardleigh 122 (Ben Reece 4 for 20) by 1 wicket (20-5)
Great Totham 117 (James Pook 56, Luke Robinson 6 for 14 – including a hat trick) lost to Halstead 118 for 4 (Joe Morris 59no, Ollie Cheeseman 4 for 32) by 6 wickets (3-20)

Division Three
Kelvedon 173 (Ed King 63, James Reid 49, Tony Mayhew 4 for 44) lost to Cavaliers 179 (Noman Jalib 73, Martin Vinter 69) by 6 runs (8-20)

Division Four
Coggeshall 256 for 5 (Louis Gibson 117, Kane Addison 72) lost to Tendring 257 for 7 (Joe Robinson 62, Jack Bowden 43, Phillip Baker 41) by 3 wickets (8-20)

T20
EAST
Great Bentley 108 (Craig Perrin 39) lost to Mistley 199 for 2 (James Stamatis 97no, Ashely Uren 67no) by 91 runs

 

April 16th

Division One
Mistley 165 lost to Elmstead 167 for 5 (Jordan Elliott 62) by 5 wickets (5-20)
Wivenhoe 174 for 4 (Matt Durrell 69, Liam Hope-Shackley 44, Harry Burnett 4 for 26) bt Frinton 173 for 9 (Sam Brynes 49) by 6 wickets (20-5)

Division Four
Tendring 78 for 6 bt Rayne 77 by 4 wickets (Rayne had nine players) (20-3)

Play Cricket

Play-Cricket